ЄДРПОУ: 
Пароль: 

Про Асоціацію Діяльність Новини Запитання до СРО Контакти Мапа сайту

19.03.2015

Затверджено позицію Комітету з торгової діяльності щодо Рекомендацій НКЦПФР при провадженні проф. діяльності на території проведення АТО та тимчасово окупованій території

Шановні члени Асоціації "УФТ"!

 Повідомляємо, що 18 березня 2015 року відбулось чергове засідання Комітету з торгової діяльності Асоціації "УФТ". 
 
 Для вирішення питань, що були винесені на засідання, члени Комітету розглянули оприлюднені на офіційному сайті  Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР) Рекомендації щодо запобігання порушень прав інвесторів та вжиття заходів з уникнення ризиків при провадженні професійної діяльності на території проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованій території, затверджені Рішенням НКЦПФР від 03 березня 2015 року №282 (далі - Рекомендації).

На підставі цих Рекомендацій, НКЦПФР сформовано Перелік учасників фондового ринку із зони проведення антитерористичної операції (далі - АТО) та тимчасово окупованої території, на яких поширюється дія цього документу щодо рекомендацій тимчасово або постійно змінити місцезнаходження. Зазначений Перелік учасників фондового ринку (далі - Перелік) є відкритим та доступним для ознайомлення усім зацікавленим особам. Перелік опубліковано на  офіційному сайті  НКЦПФР на сторінці http://nssmc.gov.ua/press/news/uvaga_sformovano_
perelik_uchasnikiv_fondovogo_rinku_na_teritoriyi_ato_ta_timchasovo_okupovanijj_teritoriyi
.

Так, НКЦПФР рекомендує:
- торговцям цінними паперами, які зареєстровані на території АТО та тимчасово окупованій території, з дати оприлюднення Переліку на офіційному веб-сайті НКЦПФР, рекомендується утриматися від вчинення будь-яких правочинів щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів до вчинення дій щодо зміни місцезнаходження, та надання до НКЦПФР відповідних документів, які підтверджують вчинення таких дій;
- торговцям цінними паперами, які зареєстровані на території України поза межами території АТО та тимчасово окупованої території, з дати оприлюднення Переліку на офіційному веб-сайті НКЦПФР рекомендується утриматися від вчинення дій щодо укладання будь-яких правочинів щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів за участю торговців цінними паперами та компаній з управління активами, які включені до Переліку учасників фондового ринку на території АТО та тимчасово окупованій території.

Також Рекомендації НКЦПФР передбачають норму, що зобов’язує регулятора не тільки оприлюднити в офіційному друкованому виданні НКЦПФР та розмістити відповідну інформацію на офіційному веб-сайті Перелік учасників фондового ринку на території АТО та тимчасово окупованій території, а також і вносити та оприлюднювати зміни до нього.

Звертаємо увагу, що наразі існують нормативні акти, відповідно до яких визначається Територія проведення АТО.
На сам перед, відповідно до Указу Президента України від 13.04.2014 року №405/2014 територія проведення АТО - це територія України, на якій розмістились населенні пункти, визначені в Переліку, де проводиться АТО.
Вже після Указу Президента України від 13.04.2014 року №405/2014, Кабінет міністрів України (далі - КМУ) встановив перелік населених пунктів, на території яких здійснюється АТО. Даний Перелік був затверджений Розпорядженням КМУ від 30.10.2014 року №1053-р. До таких територій було віднесено ряд населених пунктів Донецької та Луганської областей, а також незначна кількість населених пунктів Ізюмського району Харківської області.

Проте, 05.11.2014 року КМУ своїм розпорядженням №1079-р зупинив дію свого ж розпорядження від 30.10.2014 року №1053-р.
Тобто з 05.11.2014 року Перелік населених пунктів АТО визнається не діючим!

Яке значення недійсність Переліку населених пунктів АТО має для застосування Рекомендацій НКЦПФР?

Якщо законодавством не визначений Перелік населених пунктів АТО, то рекомендації та інші норми, що містять посилання на зазначений вище Перелік, практично не можуть бути застосовані! Вони (норми та рекомендації) є умовними, оскільки пов’язані із визначенням території проведення АТО.

Наразі у судовому порядку відбувається оскарження розпорядження КМУ від 05.11.2014 року №1079-року, яким було зупинено дію розпорядження КМУ від 30.10.2014 року №1053-р. Так, відповідною Постановою Окружного адміністративного суду України м. Києва від 09.02.2015 року №826/18330/14 - визнано незаконним розпорядження КМУ №1079-р. Суд постановив, що Кабінет міністрів не має повноважень щодо зупинення прийнятих ним діючих актів. Натомість вони можуть бути зупинені тільки Указом Президента України на підставі п. 15. ч.1 ст. 106 Конституції України і оскарженні у суді в порядку та у випадках, передбачених законом.
Проте це тільки рішення першої інстанції та рішення Окружного адміністративного суду України м. Києва може бути оскаржене в порядку, що передбачений чинним законодавством.

В тім, окрім Переліку населених пунктів, на території яких здійснюється АТО, існує, наприклад, документ Торгово-промислової палати України (далі - ТППУ) при видачі сертифікату і засвідчення форс-мажору, що є підставою для відтермінування грошових зобов’язань та податкового боргу, продовження встановлених термінів для подання звітності та заяв платниками податків в зоні АТО та ін.

Тож органи ТППУ, при застосуванні повноважень встановлених законодавством, орієнтовані на не Перелік населених пунктів, а на інформацію про підконтрольну (!) силам АТО територію. Зазначена інформація щоденно надходить із Штабу Антитерористичного центру при СБУ, відповідно до листа ТППУ від  09.01.2015 року №106/05-5.4.

На підставі вищезазначеного, можна зробити висновок, що професійні учасники фондового ринку, які знаходяться на території АТО та тимчасово окупованій території, в рамках діючого законодавства, зокрема можуть орієнтуватися не на Перелік, а на інформацію о підконтрольній силами АТО території, яка щоденно надходить із Штабу Антитерористичного центру при СБУ.

 Виходячи із наведеного вище Комітет з торгової діяльності Асоціації "УФТ" затвердив наступну позицію:

З метою практичного застосування Рекомендацій НКЦПФР Комітет з торгової діяльності Асоціації "УФТ" рекомендує професійним учасникам фондового ринку для отримання підтвердження про проведення на тій чи іншій території (у тому числі на території їх місцезнаходження) антитерористичної операції, звертатись до Штабу Антитерористичного центру при СБУ. При цьому Штаб Антитерористичного центру при СБУ зазначає, що усім, хто звернувся, буде надана відповідь відповідно до листа "Щодо отримання інформації з АТЦ при СБУ про проведення антитерористичної операції" від 16.12.2014 року №33/8428. 

З повагою,
 Асоціація "УФТ"